ul. Świętokrzyska 14A, 00-050 Warszawa, V piętro, pokój nr 544, tel.: (22) 839 01 51, 571 406 197

Niepalne gazy medyczne (kurs specjalistyczny)

KURS SPECJALISTYCZNY

na temat:
NIEPALNE GAZY MEDYCZNE
dla personelu medycznego i technicznego, zatrudnionego na stanowiskach pracy dozoru i bezpośredniej obsługi urządzeń i instalacji niepalnych gazów medycznych w jednostkach organizacyjnych służby zdrowia

 

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich – Ośrodek Doskonalenia Kadr w Warszawie, wzorem lat ubiegłych, zaprasza na kursy specjalistyczne w zakresie eksploatacji i nadzoru nad eksploatacją urządzeń i instalacji niepalnych gazów medycznych.

Celem szkolenia jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób zatrudnionych na stanowiskach pracy dozoru i bezpośredniej obsługi ww. urządzeń / instalacji w jednostkach organizacyjnych służby zdrowia.

Dozorem i obsługą urządzeń i instalacji gazów medycznych powinny zajmować się osoby zatrudnione na stanowiskach pracy:

  • dozoru „D” – do których zalicza się pracowników technicznych, kierujących czynnościami osób zajmujących się bezpośrednio obsługą lub konserwacją urządzeń i instalacji gazów medycznych,
  • eksploatacji „E” – do których zalicza się pracowników wykonujących w ramach czynności służbowych prace w zakresie obsługi lub konserwacji urządzeń i instalacji gazów medycznych.

Stała potrzeba szkoleń personelu medycznego i technicznego wynika ze względów bezpieczeństwa, jak i obecnego stanu technicznego instalacji gazów medycznych w placówkach opieki zdrowotnej oraz wymagań stawianych przez europejskie i krajowe akty prawne, dyrektywy, normy. SIMP ODK posiada 20-sto letnie doświadczenie i tradycje w działalności szkoleniowej na rzecz służb eksploatacyjnych w jednostkach krajowego lecznictwa.

Tematyka szkolenia obejmuje aktualny stan prawny dotyczący gospodarki gazami medycznymi, dozoru technicznego (dyrektywy, ustawy, rozporządzenia, normy) oraz zagadnienia w zakresie:

  • klasyfikacji wyrobów medycznych,
  • dokumentacji technicznej z zakresu wyrobów medycznych,
  • wyposażenia medycznego i źródeł zasilania w aspekcie wykorzystania niepalnych gazów medycznych.
  • przechowywania i transportu butli z gazami medycznymi,
  • czynności i dokumentacji związanej z obrotem butlami,
  • rozprężalni gazów medycznych,
  • stacji zgazowania, stacji pomp próżniowych i stacji sprężarek do celów medycznych,
  • sygnalizacji i sterowania,
  • konserwacji i napraw bieżących urządzeń i instalacji gazów medycznych,
  • bhp i ppoż. oraz pierwszej przedlekarskiej pomocy medycznej.

Ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 697) w Rozdziale 2, Art. 6 określa, że wyrób medyczny (a takim są elementy instalacji gazów medycznych) wprowadzony do obrotu i do używania, powinien być prawidłowo dostarczony, zainstalowany, utrzymywany oraz używany zgodnie z przewidzianym zastosowaniem. Zabrania się m. in. instalowania, uruchamiania i używania wyrobów, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa, życia lub zdrowia pacjentów, użytkowników lub innych osób.

Zgodnie z normą PN-EN ISO 7396 – 1 :2010 Systemy rurociągowe do gazów medycznych – Część 1: Systemy rurociągowe do sprężonych gazów medycznych i próżni – Załącznik G „Zarządzanie eksploatacją MGPS (Systemy Rurociągowe do Gazów Medycznych) – zaleca się odpowiednie procedury szkolenia i komunikacji personelu zaangażowanego w zarządzanie i korzystanie z gazów medycznych w obiekcie opieki zdrowotnej. Personel medyczny i pielęgniarski, który użytkuje MGPS powinien być przeszkolony w zakresie korzystania z systemu. Zaleca się, by dyrektor naczelny jednostki organizacyjnej służby zdrowia zapewnił szkolenia dla wszystkich pracowników, przed korzystaniem przez nich z MGPS.

Kursy organizowane przez SIMP ODK w Warszawie – dla pracowników dozoru oraz eksploatacji, prowadzących bezpośrednią obsługę i konserwację – odbywają się w formie wykładów, prezentacji i pokazów oraz ćwiczeń praktycznych m.in. na terenie Szpitala Grochowskiego im. dr med. Rafała Masztaka w Warszawie. Zajęcia prowadzą doświadczeni, wieloletni wykładowcy – specjaliści, eksperci i praktycy w dziedzinie urządzeń i instalacji niepalnych gazów medycznych.

Organizacja szkolenia oraz warunki uczestnictwa.

Kursy organizowane są w pięciodniowym cyklu szkolenia, w dniach od poniedziałku do piątku. Ze względu na brak na dzień dzisiejszy systemu wydawania resortowych zaświadczeń kwalifikacyjnych – osoba, która ukończy szkolenie zakończone egzaminem przed wewnętrzną Komisją Egzaminacyjną ds. gazów medycznych działającą przy SIMP ODK w W-wie – otrzyma odpowiednie zaświadczenie zgodnie z § 23 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2175), wydane przez podmiot prowadzący szkolenie tj. SIMP Ośrodek Doskonalenia Kadr w Warszawie.

Formularz zgłoszeniowy na szkolenie należy przesłać na adres email organizatora szkolenia.

formularz-zgloszeniowy-kurs-specjalistyczny-NGM