ul. Świętokrzyska 14A, 00-050 Warszawa, V piętro, pokój nr 544, tel.: (22) 839 01 51, 571 406 197

Niepalne gazy medyczne (kurs uzupełniający)

KURS UZUPEŁNIAJĄCY

na temat:
NIEPALNE GAZY MEDYCZNE
dla personelu medycznego i technicznego, zatrudnionego na stanowiskach pracy dozoru i bezpośredniej obsługi urządzeń i instalacji niepalnych gazów medycznych w jednostkach organizacyjnych służby zdrowia

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich – Ośrodek Doskonalenia Kadr w Warszawie, zaprasza na dwudniowe szkolenie wraz z egzaminem w zakresie eksploatacji i nadzoru nad eksploatacją urządzeń i instalacji niepalnych gazów medycznych.

Celem kursu jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób zatrudnionych na stanowiskach pracy dozoru i bezpośredniej obsługi wyżej wymienionych urządzeń i instalacji.

Potrzeba szkoleń personelu medycznego i technicznego w jednostkach organizacyjnych służby zdrowia wynika ze względów bezpieczeństwa, stanu technicznego instalacji gazów medycznych w placówkach opieki zdrowotnej oraz wymagań stawianych przez europejskie i krajowe akty prawne, dyrektywy, normy.

Zgodnie z normą PN-EN ISO 7396 – 1 :2010 Systemy rurociągowe do gazów medycznych – Część 1: Systemy rurociągowe do sprężonych gazów medycznych i próżni – Załącznik G „Zarządzanie eksploatacją MGPS (Systemy Rurociągowe do Gazów Medycznych) zaleca odpowiednie procedury szkolenia i komunikacji personelu zaangażowanego w zarządzanie i korzystanie z gazów medycznych w obiekcie opieki zdrowotnej. Personel medyczny i pielęgniarski, który użytkuje MGPS powinien być przeszkolony w zakresie korzystania z systemu. Zaleca się uczestniczenie w szkoleniach utrwalających umiejętności oraz aby kwalifikacje i kompetencje personelu medycznego podlegały ponownej ocenie w ustalonych odstępach czasu.

Tematyka kursu obejmuje:

  • stan prawny dotyczący gazów medycznych,
  • aktualną praktykę w zakresie obsługi, konserwacji i naprawy urządzeń i instalacji do gazów medycznych,
  • podstawowe zagadnienia bhp oraz pierwszą przedlekarską pomoc medyczną.

Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które ukończyły kurs specjalistyczny w ww. zakresie.

Organizacja szkolenia oraz warunki uczestnictwa.

Ze względu na brak na dzień dzisiejszy systemu wydawania resortowych zaświadczeń kwalifikacyjnych – osoba, która ukończy szkolenie zakończone egzaminem przed wewnętrzną Komisją Egzaminacyjną ds. gazów medycznych działającą przy SIMP ODK w W-wie – otrzyma odpowiednie zaświadczenie zgodnie z § 23 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2175), wydane przez podmiot prowadzący szkolenie tj. SIMP Ośrodek Doskonalenia Kadr w Warszawie.

Koszt dwudniowego kursu wraz z egzaminem wynosi 1.000 zł od osoby. Formularze zgłoszeniowe należy przesyłać na adres organizatora szkolenia.

SIMP ODK przeprowadza również szkolenia u Zleceniodawcy dla grup ok. 25-to osobowych. W takim przypadku zainteresowana jednostka powinna zapewnić salę wykładową z rzutnikiem oraz dostęp do urządzeń – butla tlenowa 10 l i pojedynczy reduktor z dozownikiem (może być uszkodzony).

formularz-zgloszeniowy-kurs-uzupelniajacy-NGM